Amerika’da Bebek Bakıcılığı

Amerika'da bebek bakıcılığı

Amerika’da bebek bakıcılığı diğer bilinen adıyla Au Pair Amerika programı. Bu program Amerika’da çok uzun yıllardır yapılmaktadır. Tüm dünyadan 18 – 26 yaş grubundaki gençler bu program sayesinde İngilizcelerini hiç bir masraf yapmadan üstüne senelik 10.000 Dolar gibi bir para kazanarak geliştirebilmektedirler. Çok rağbet gören bu programa katılmak için tüm dünyadan gençler ülkelerindeki au pair acentalarına başvurmaktadırlar. Sadece Au Pair acentaları tarafından uygun bulunan adaylar programa kabul edilebilmektedirler. Bu makalemizde sizlere Amerika’da bebek bakıcılığı programındaki her aşamayı anlatacağız.

Amerika’da Bebek Bakıcılığı programına uygun adaylar kimlerdir ?

Web sitemizin Başvuru Şartları linkinde tüm detayları bulabilirsiniz. Tüm Au Pair Amerika başvuru şartlarını sağlasanız bile programa uygun olup olmadığınıza ülkenizdeki Au Pair acenta yetkilisi tarafından yapılacak mülakattan sonra karar verilmektedir. Bu mülakat sizi tanımaya yönelik bir mülakat olmaktadır. Ayrıca Amerika’daki Au Pair acentası tarafından şart koşulan bir kişilik testini de geçmeniz gerekecektir. Bu testin ücreti Amerikalı acenta tarafından ödenmektedir. Colorcode Personality test olarak bilinen bu testi internetten araştırabilirsiniz.

Au Pair Amerika mülakatında neler sorulur ?

Öncelikle unutmayınız ki bu mülakat İngilizce yapılmaktadır. İngilizceniz bu mülakatı yapabilecek düzeyde olmalıdır. Mülakatın en can alıcı sorusu neden Au Pair Amerika programına katılmak istediğiniz olacaktır. Bu soru aynı zamanda Amerikan konsolosluğunda yapılacak olan Au Pair Amerika vize görüşmesi sırasında da sorulacaktır. Bu sebeptendir ki bu sorunun cevabı çok önem taşımaktadır.

Bu sorunun haricinde sorulabilecek sorular arasında :

 • Bebek bakımı ile deneyimleriniz
 • Aldığınız eğitimler ve diplomalar
 • Varsa almış olduğunuz sertifikalar
 • Yaptığınız sporlar
 • Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirdiğiniz
 • Akademik kariyer planlamanız
 • Ne sıklıkla araba kullandığınız
 • Hayvanlara olan ilginiz
 • Yüzme bilme dereceniz
 • Aileniz ile ilgili sorular
 • Çalışıyorsanız işiniz ile ilgili detaylar
 • Gelecek kariyer planlarınız
 • Daha önce Amerika’da bulunup bulunmadığınız
 • Amerika’da tanıdığınızın olup olmadığı

Ülkenizdeki Au Pair amerika acentanız sorduğu soruları ve aldığı cevapları not etmek suretiyle bir mülakat raporu hazırlayacaktır. Bu rapor daha sonra Amerika’daki Lisanslı Au Pair Amerika şirketine gönderilecektir. Amerika’dan da onayın gelmesi üzerine aday programa kabul edilmiş olur. Bunu takiben Au Pair adayından Amerikalı aileye sunulmak üzere bir dosya hazırlaması istenir. Au Pair Amerika başvuru evrakları ile ilgili tüm detayları daha önceki makalelerimizde bulabilirsiniz. Dosyanın hazırlanıp ülkenizdeki acentanızı teslim etmenizi takiben dosyanız Amerika’daki au pair acentasına gönderilir. Eğer dosyanızda her hangi bir eksik yada yanlışlık yok ise. Dosyanız aktive edilir ve Amerika’lı acentanın web sitesine yüklenerek ailelere sunuma hazır hale getirilir. Bundan sonra au pair adayına düşen beklemek ve maillerini düzenli olarak her gün kontrol etmektir. Çünkü dosyanızı beğenen bir aile size mail yolu ile ulaşacaktır. Mailine cevap alamayan aileleri kaçırma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Aileler birden fazla au pair ile iletişimde olduklarından dolayı , aileye cevabınız gecikirse aile diğer aday ile görüşmeye başlayacak ve belkide sizle görüşmeden o adayı onaylayacaktır.

Amerikalı aile onayından sonra neler yapmalısınız ?

Amerikalı aile sizi onayladıysa tabii sizde aileyi onayladıysanız işin büyük bir bölümü hallolmuş demektir. Ama en zorlu bölüm yani Au Pair Amerika vizesi bölümü hala önünüzde aşılması gereken bir engel olarak durmaktadır. Au Pair Amerika vizesi hakkında geniş bilgiyi blog sayfamızdaki makalelerimizde bulabilirsiniz. Ülkenizdeki acentanız yardımı ile vize sorununuda kolaylıkla aşmanız mümkündür. İşte burda acenta seçiminiz önemli bir rol oynayacaktır. Au Pair Amerika Acentaları seçerken nelere dikkat etmelisiniz başlıklı makalemizde bu konuya detaylıca değinmiştik. Onca emeğinizin boşa gitmemesi için vize konusunda deneyimli bir acenta ile çalışmanız son derece önemlidir.

Vizenizi de acentanız yardımı ile sorunsuz bir şekilde aldıysanız artık Au Pair Amerika Programına katılmanızın önünde her hangi bir engel kalmamış demektir. Program tarafından Ücretsiz Amerika’ya gidiş dönüş uçak bileti tarafınıza vizeyi almanızı takiben iletilecektir. Amerika’da ki hayata daha kolay uyum sağlayabilmeniz adına Amerikalı acenta tarafından 2 yada 3 günlük bir oryantasyon eğitimine tabii tutulursunuz. Bu oryantaston Amerikan hükümetinin şart koştuğu bir eğitim içermektedir. Amerikalı ailenin yanına gitmeden önce bu oryantasyona katılmanız zorunludur. Amerika Au Pair Oryantasyon detaylarını daha önceki makalemizde bulabilirsiniz.

Artık bavulunuzu hazırlama zamanı !!!

Au Pair hakkında 54 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*