Amerika’da Bebek Bakıcılığı İlanları

Amerikada bebek bakiciligi ilanlari
Amerikada Bebek Bakıcılığı İlanları

Amerika’da bebek bakıcılığı ilanları ile ilgilenen kişiler için detaylı bir makale yazma gereği duyduk. Çünkü bazı dolandırıcılar bu tür ilanları kullanarak Amerika’da bebek bakıcılığı yaparak İngilizcelerini geliştirmeyi düşünen kişileri tuzağa düşürmekte ve dolandırmaktadırlar. Unutmayınız ki arada Amerikan hükümeti tarafından onaylı Amerikalı Au Pair acenteleri olmadan kanuni olarak bebek bakıcılığı yapmanız imkansızdır. Bunun tersini iddia edenler ya programı bilmiyorlardır yada Au Pair adaylarını dolandırmaya çalışıyorlardır.

Amerika’da bebek bakıcılığı ilanları ile Au Pair adaylarını nasıl dolandırıyorlar ?

Öncelikle internet üzerindeki sitelere bebek bakıcısı arıyor gibi ilanlar bırakıyorlar. Kendilerine bebek bakıcısı arayan bir aile süsü veriyorlar. Aileleri hakkında tüm detayları veriyorlar. Çocuklarının yaşları , ebeveynlerin meslekleri , evcil hayvanları , oturdukları bölge gibi gerçek aile imajı verecek bilgileri yazıyorlar. Daha sonra bebek bakıcısına sağlayacakları imkanlardan bahsediyorlar. İlanları inceleyen adayları cezbetmek için yüksek maaştan , gidiş – dönüş uçak biletinden , sağlık sigortasından , adaya kullanması için verilecek arabadan bahsediyorlar. Her şeyi o kadar çekici hale getiriyorlar ki adaylar ister istemez bu vaatlere kanıyorlar. İngilizcede bir deyim vardır. Too good to be true. Gerçek olamayacak kadar güzel . İşte en çok dikkat edilmesi gereken nokta burasıdır. Hiç bir aile gerçek olamayacak kadar iyi değildir.

İlana kanıp iletişime geçen adayları ne bekliyor ?

Bu tür ilanlara kanıp iletişime geçen adaylara anında geri dönüş yapıyorlar. Adaya çeşitli sorular soruyorlar . Bu soruların cevaplarının bazılarını da ilerde adayı farklı şekillerde de dolandırmak için saklıyorlar. Özelikle adayın cep telefonu , elektronik posta adresi , facebook adresi gibi iletişim bilgilerini ele geçiriyorlar. Daha sonra bu bilgileri başka dolandırıcılık amaçları için üçüncü şahıslar ile paylaşıyorlar. Ailelerin gerçek olduğundan emin olana kadar asla şahsi bilgilerinizi vermeyin. Aksi taktirde ilerde başınız ağrıyabilir.

Dolandırıcılık nasıl gerçekleşiyor ?

Bu ilana kanan , Amerika’da bebek bakıcılığı yaparak hem para kazanıp hem de İngilizcesini geliştireceği hayaline kapılan aday dolandırıcıların emellerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırmış oluyor. Adayın kendilerine iyice inandığından emin olan dolandırıcılar en problemli olan Amerika vizesi ve Amerika’da çalışma izni konusunda yardımcı olacaklarını söyleyerek adaydan pasaport fotokopisi, vize masrafları ve Amerika’da çalışma izni için para istiyorlar. Aday pasaport fotokopisini ve parayı gönderdikten sonra tabii dolandırıcılar ortadan kayboluyorlar. Adayda hem parasını kaptırdığı ile kalıyor hem de Amerika’daki bebek bakıcılığı yaparak para kazanıp İngilizcesini geliştirme hayallerine veda ediyor.

Bir başka ve daha tehlikeli olan ise turist vizesi ile adayın Amerika’ya gitmesini sağlamaya çalışan dolandırıcılardır. Aday şans eseri vizesini alıp Amerika’ya giderse kendisini Amerika’da çok daha farklı ve tehlikeli senaryolar bekliyor olabilir. Ayrıca turist vizesi ile Au Pairlik yapmak yasal değildir.

Bu tür Amerika’da bebek bakıcılığı ilanları konusunda dolandırılmamak için nelere dikkat etmelisiniz ?

Unutmayınız ki vizeyi sizden başka hiç kimse alamaz. Vizenizi biz alıyoruz vaatlerine asla kanmayın ve bunun için para göndermeyin. Unutmamanız gereken önemli bir noktada Amerika’da bebek bakıcılığı yaparak yani Au Pairlik yaparak İngilizcenizi geliştirebilmeniz için almanız gereken vize türü Au Pair Amerika vizesidir. Au Pair Amerika Vizesi makalemizde bu vizenin nasıl alınacağını detaylıca bahsettik. Bu vize için gerekli en önemli evrak DS 2019 formudur. Bu formu düzenlemeye Amerika’da sadece Amerikan hükümetinin yetki verdiği 16 Au Pair Acentesinin yetkisi vardır. Bu acentalerin listesini Amerika Dış İşleri Bakanlığı Lisanslı Au Pair Acentaları sayfasında bulabilirsiniz. Bu bahsettiğimiz DS 2019 formu olmadan Au Pair Amerika vizesini almanıza imkan yoktur. Dolandırıcılar bu formu da sahte bir şekilde üretebilirler. Bu düzenlenmiş olan DS-2019 formun sahte olup olmadığını anlamak için formu düzenleyen lisanslı Au Pair Amerika acentesi ile kesinlikle temasa geçilmelidir. Yukarıda verdiğimiz listeden bu acentelere ulaşabilirsiniz.

Peki bu tür ilanlar ile gerçekten bebek bakıcısı arayan aileler yok mudur ?

Elbette vardır. Ama bu aileler au pair adayını direkt alamayacakların bilirler. Aday ile anlaştıktan sonra ikinci aşamada lisanslı Amerikalı bir Au Pair acentesi ile temasa geçip işlemlere o şekilde devam ederler. Amerikalı Au Pair Acentesinin Türkiye temsilcisi de sizle temasa geçer. Bu tür eşleşmelerde dolandırılma ihtimali sıfırdır. Bu tür bir aileye denk gelmeniz halinde ailenin Amerika’da hangi acenta ile çalıştığını sormalısınız. Daha sonrada emin olmak için o Amerikalı acenteyi arayarak aileyi teyit etmelisiniz.

1989 ‘da günümüze Timoti Au Pair olarak Au Pair adaylarımıza en iyi hizmeti vermekteyiz. Takıldığınız her konu hakkında ücretsiz danışmanlığımızdan yararlanabilirsiniz.

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

26 yorum

    • Merhaba Seda Hanım ; Öncelikle Dil okulu vizesi ile giderseniz yani F1 vizesi ile malesef çocuk bakıcılığı yasal olarak yapamazsınız. Çocuk bakıcılığı için J1 vizesi gerekli . Detaylı görüşmek için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*