Au Pair Vize Reddi

Au Pair Vize Reddi

Au Pair vize reddi Au Pair Amerika programına başlamadan hayallerinize veda etmeniz anlamına gelir. Bu makalemizde Au Pair Amerika vize reddi nedenleri nelerdir ve vize reddi almamak için neler yapılması gerektiğini anlatacağız.

Au Pair Vize Reddi Nedenleri :

Au Pair Amerika vize red sebepleri incelendiğinde en başta gelen vize red sebepleri arasında Au Pair Amerika programına katılan adayın İngilizce seviyesinin programa katılım için gerekli olan seviyeden düşük olması gelmektedir. Au Pair Amerika Programı için gerekli İngilizce seviyesi minimum intermediate tercihen upper intermediate olmalıdır. Bazı acentler ticari kazanç uğruna daha düşük seviyedeki au pair adaylarını programa kabul etmektedirler. Çeşitli hileler ile belki adayın İngilizce seviyesini olduğu seviyeden daha yüksek bir seviyede gibi göstermek suretiyle bir Amerikalı aile bulunabilinir. Ama unutmayın ki Amerikan Konsolosluğundaki yapılacak Au Pair Amerika vize görüşmesi sırasında İngilizce seviyeniz programın ön gördüğü İngilizce seviyesinden düşük ise vize memurunu kandıramazsınız ve büyük bir ihtimal ile red alırsınız.

İngilizce seviyesi neden bu kadar önemli ?

Bazı adayların ben zaten oraya İngilizce öğrenmeye gidiyorum dediklerini duyar gibi oluyorum. İşte en büyük yanlışı da burada yapıyorlar. Au Pair Amerika programı İngilizce öğrenme programı değildir. Bu program bir kültür değişim programıdır. Yani Au Pairler Amerikan kültüründen bir şeyler öğrenirken kendi kültürlerinden bir şeyleri de Amerikalı aileye öğretirler. Program süresince tanıştıkları farklı ülkeden au pairler ilede kültür alış verişinde bulunurlar. Amerikan konsolosluğundaki Au Pair Amerika vize görüşmesi sırasında vize memurunun Au Pair Amerika programına neden katılıyorsunuz sorusuna eğer aday en ekonomik yoldan İngilizce öğrenmek için derse , büyük ihtimalle vizesi red ile sonuçlanacaktır. Tabii ki programa katılan adayların programa katılırken İngilizcelerini geliştirmek gibi bir düşünceleri de vardır. Ama İngilizcelerini geliştirmek ile İngilizce öğrenmek arasında fark vardır. İngilizce seviyenizi intermediate seviyesinden upper intermediate seviyesine geliştirebilirsiniz.

Peki başlangıç seviyesinden elementary seviyesine geliştirmeniz neden vizede kabul görmez ?

Yukarda da belirtiğimiz gibi Au Pair Amerika programının esas amacı kültür değişimdir. Vize memuru öncelikle adayın bu programın amacına uygun bir aday olup olmadığını kontrol edecektir. İkinci olarak ta İngilizce seviyesi program gerekliliği olan intermediate seviyesinden düşük olan bir Au Pair adayının tehlike anında ( yangın çıkma durumunda , çocuk yaralanması durumunda , kriminal bir durum ile karşılaşıldığında vs.vs ) olaya müdahale edemiyeceğini ve 911 acil telefon hattını arayarak yardım çağıramayacağını düşünecektir ve bundan dolayı Au Pair adayının Amerikalı aile yada çocuk için bir risk teşkil edebileceğini öne sürmek suretiyle adayın vizesini red edebilir. Amerikalı ailenin adayın diğer vasıflarını çok beğenerek İngilizce seviyesini göz ardı ederek adayı au pairleri olarak kabul etmesi adayın vize alacağı anlamına gelmemektedir. Amerikalı vize memuru öncelikle programın güvenliğini gözetmektedir. Son kararın her zaman vize memuruna ait olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Diğer Au Pair Amerika vize red sebepleri :

Diğer red sebepleri arasında Au Pair Amerika yaş sınırı kuralına uymamayı ve evli olmayı sayabiliriz. Ama bu iki kurala uymayan adayların zaten au pair acenteleri tarafından daha en başta programa kabul edilmediklerini var sayarsak bu iki vize reddi ihtimali hemen hemen yok denilecek kadar azdır. Bazen yaş hesaplamasında hata yapan acenteler yüzünden programa kabul edilen adaylar Au Pair Amerika yaş sınırına uymadıkları için red edilirler.

İngilizce seviyesi red sebebi haricinde en çok görülen diğer bir vize red sebebi ise vize memurunda Au Pair adayının Au Pair Amerika programını tamamlamasını takiben Türkiye’ye geri dönmeyeceği kanaatinin oluşmasıdır. Bu red sebebi bir çok vize türünde oldukça sık rastlanan bir vize red sebebidir.

Hangi Adaylar bu tür bir vize redi riski taşırlar ?
  • Uzun süredir işsiz olan adaylar
  • Okulu uzun süre önce bitirmiş her hangi bir akademik kariyere devam etmeyen adaylar
  • İş yerinden izinli olmayan adaylar yada Au Pair Amerika program sonunda Türkiye’ye dönüşte her hangi bir kariyer planlaması yapmamış ve bunu belgeleyemeyen adaylar

Vize memurunun en çok dikkat ettiği noktalardan biri adayın Türkiye ile kuvvetli bağları olup olmadığıdır. Ailevi bağlar , tapular , bankadaki paralar , araba ruhsatları vize memuru tarafından adayı Türkiye’ye bağlayan kuvvetli bağlar olarak kabul görmez.

Vize memuru tarafından Adayın Türkiye’ye kuvetli bağlar ile bağlı olduğunu gösteren şeyler nelerdir ?
  • Üniversitede okuyan adayların 1 yıl kayıt dondurma belgesi
  • Belli bir süredir ( min 1 yıl ) çalışan adayların çalıştıkları iş yerlerinden aldıkları geri döndüğünde birlikte çalışmaya devam etmekten mutluluk duyarız referans mektubu
  • Yeni mezunların Profesörlerinden aldıkları programın adayın ileri ki akademik kariyerinde faydalı olacağını ve döndükten sonra kendisini fakültelerinde akademik kariyerine devam etmesinden duyacakları memnuniyeti gösteren referans mektubu.
  • Yeni işten ayrılmış adayların iş yerinden alacakları referans mektupları ve program sonunda Türkiye’ye dönüşte planladıkları kariyerlerini gösteren farklı firma işe kabul yazısı

Timoti Au Pair olarak Au Pair vize reddi sayımız yok denecek kadar azdır. 1989 dan günümüze adaylarımızı vizeye hazırlarken vize memurlarının gözünden bakmaktayız. Red riski olan adayları bu risklerini ortadan kaldırmadan programa kayıt etmemekteyiz. Bu riskleri kendilerine detaylıca anlatmakta ve bu riskleri nasıl ortadan kaldıracakları konusunda yol göstermekte ve yardımcı olmaktayız. Au Pair vize reddi almanız halinde tüm hayallerinize veda edeceğiniz bilinci ile sizleri vize konusunda en iyi şekilde hazırlamaktayız. Ücretsiz Au Pair Amerika vize danışmanlığımız sayesinde sorunsuz bir vize süreci geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*