Amerika’da Çalışarak İngilizce Öğrenin

Amerikada Çalışarak İngilizce Öğrenin

Amerika’da çalışarak İngilizce öğrenmenin en bilindik yolu Au Pair Amerika programına katılmaktır. Bu Program sayesinde çalışarak Amerika’da İngilizcenizi çok ileri seviyelere çıkartabilirsiniz. Amerikalı bir ailenin yanında çalışmak size İngilizcenizi ileri seviyelere taşımanın yanında aynı zamanda yıllar boyu sürecek dostlukların temelini atma fırsatı da verecektir. Programı tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra bile Amerikalı aile ve ilgilendiğiniz çocuklar ile yıllar boyu sürecek bir iletişimde olmakta size İngilizcenizi sürekli aktif tutma olanağı sağlayacaktır. Günümüz teknolojilerini de düşünürsek bu program sayesinde sürekli İngilizce pratiği yapma şansınız olacaktır.

Neden Amerika’da Çalışarak İngilizce ?

Öncelikle Amerika’da çalışarak İngilizce öğrenmek ekonomik olarak sizleri fazla zorlamayacaktır. Yurt dışında özelikle Amerika’da çalışmadan kendi imkanlarınız ile dil eğitimi almak oldukça pahalıdır. Amerika’da 1 Yıllık bir dil eğitimin size maliyeti her şey dahil ( uçak bileti + kurs ücreti + konaklama + yeme içme + zorunlu giderler + ulaşım vs vs ) 30.000 Doları geçmektedir. Au Pair Amerika programında ise bırakın cebinizden para harcamayı üzerine senelik Amerikalı aileden 10.000 Dolar civarı bir para kazanmaktasınız. Yeme, içme, yatma, Amerika’daki ulaşım masrafları , ( araba verip benzinizi aile doldurmaktadır ) , Amerika’ya gidiş dönüş masrafları dahil her şey Amerikalı aile tarafından karşılanmaktadır. Buda demektir ki kazandığınız 10.000 Dolara yakın paranın hepsi size kalmaktadır. Görüldüğü üzere Amerika’da kendi imkanlarınız ile bir dil okulunda dilinizi geliştirmek ile Amerika’da çalışarak bir Amerikalı ailenin yanında au pairlik yaparak dilinizi geliştirmenin arasında çok büyük bir ekonomik fark vardır.

Peki Neden Au Pair Amerika Programı ?

Amerika'da çalışarak İngilizce

Amerika’da Au Pairlik yaparak yada dil kursuna giderek dilinizi geliştirmek arasındaki fark sadece ekonomiklik midir ? Bu sorunun cevabı tabii ki de hayır. Amerikalı Ailenin yanında au parilik yapmanın en büyük avantajı sürekli İngilizce pratiği yapabilmenizdir. Özelikle ilgilendiğiniz çocuklarla günde 10 saate varan konuşmanız size çok fazla pratik yapma imkanı verecektir. Dil okullarında ise pratik yapma süresi çok kısıtlıdır. Ders boyunca size konuşma fırsatı ya bir yada iki kez gelir. Yani konuşmaktan çok dinlersiniz sadece . Konuşmadıkça da dilinizin çözülmesi pek de kolay değildir.

Kelime haznenizin gelişmesine gelirsek . Dil okuluna giden öğrencilerin kelime haznesi kursta okutulan klasik kitaplardaki kelime haznesi ile sınırlıdır. Au Pairlik yapan bir kişinin kelime haznesi ise gerçek hayattaki kelimeler ile çok daha geniştir. Dil okulu eğitiminde geçmeyen bir çok kelime aile ile yaşarken karşınıza çıkabilir. Örnekleyecek olursak okulda bitlenen bir çocuk sayesinde bit kelimesini. İşinde terfi alan bir baba sayesinde terfi kelimesini , Yada işinden kovulan bir baba sayesinde işten kovulmak kelimelerini au pairlik yaparken öğrenebilirsiniz. Au pairlik yaparken yaş günü partilerinden , barbeque partilerine ,aile toplantılarından , yaz kamplarına kadar aile ile bir çok kalabalık ortamlara girerek bir çok yeni kişi ile tanışma ve pratik yapma şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca unutmayın ki Au Pairlerde istedikleri bir ileri düzey dil eğitimine Au Pairlik yaptıkları süre boyunca katılabilirler. Ayrıca aileler Au Pairlerine bu eğitim için senelik 500 Dolar eğitime katkı payı adında bir ücret öderler.

Au Pair Amerika ile Dil okulu arasındaki diğer farklar nelerdir. ?

Sadece dil okuluna gittiğinizde arkadaşlarınız sınıftaki sizin kadar hatta sizden daha kötü İngilizceye sahip olan kişiler olacaktır. Ayrıca sınıfta büyük ihtimalle başka Türk öğrenciler olacaktır. Arkadaşlarınızı bu tür öğrencilerden seçmeniz durumunda ise günün ağırlıklı bir bölümünü Türkçe konuşmak zorunda kalırsınız. Buda sizin İngilizce öğrenmenize büyük bir sekte vuracaktır. Amerikalı bir aile yanında Au pairlik yaparken ise Türkçe konuşma ihtimaliniz hemen hemen yok gibidir.

Sadece dil okuluna gittiğinizde kalış süreniz ekonomik gücünüz ile sınırlıdır. Au Pair Amerika programında ise 2ci yıla uzatmanız halinde çok az bir ek ücret ödersiniz. Hatta 2 yıllık kazancınız 20.000 Dolarların üzerine çıkar. Amerika’da 2 yıllık bir dil okulu için harcamanız gereken tutar 60.000 Doları geçer.

Amerika’ya dil okuluna gittiğinizde sağlık sigortanızı kendiniz yaptırmak ve masrafını cebinizden ödemek zorundasınızdır. Au Pair Amerika programında ise sağlık sigortanız aile tarafından karşılanız.

Au Pair Amerika vizesi ile Dil Okulu Öğrenci Vizesi arasındaki farklar :

Bu iki vize türü arasındaki en büyük fark nedir ? Tabii ki vize başvurusu yapan adayların ekonomik güçleri arasındaki farktır. Au Pair Amerika vizesine başvuru yaparken au pair adaylarının banka cüzdanlarını göstermelerine gerek yoktur. Au Pair vizesinde çok yüksek gelir beyan etmeye gerek yoktur. Dil okulu öğrenci vizesinde ise öğrenci adayının yada sponsorunun aylık gelirinin oldukça yüksek olması gerekir. Dil okulu öğrenci vizesinde bankadaki paranın miktarının ve ne kadar süredir hesapta bulunduğunun önemi çok büyüktür . Au Pair Amerika Vizesinde ise bankadaki paranın miktarının bir önemi yoktur.

SEVIS ücretleri arasında fark var mı ? Evet var. Öğrenci Vizesi J1 için 200 Dolar SEVIS ücerti ödenirken , Au Pair Amerika vizesi için sadece 35 Dolar SEVIS ücreti ödersiniz.

Au Pair Amerika Programı haricinde Amerika’da Çalışarak İngilizce öğrenebilir miyim ?

Bu sorunun cevabı açık ve net olarak HAYIR dır. Amerikan yasaları gereği dil okuluna giden ve F1 vizesine sahip olan öğrencilerin çalışma izni yoktur. Ve kesinlikle çalışamazlar. Kaçak çalışan öğrencilerin yakalanmaları halinde uygulanacak yaptırımları oldukça ağırdır. Bu riske girmek hiç de mantıklı değildir. Kaçak çalışırken yakalanıp sınır dışı edilmeniz halinde yaptığınız bir çok masraf yanacaktır. Ayrıca ilerdeki Amerika vize başvurularınızda önemli sıkıntılar çıkacaktır. İş kariyerinizi bile etkiliyebilir. Yasal yollardan Au Pairlik yaparak İngilizcenizi en güvenli ve en ekonomik yollardan ilerletmek varken , kaçak çalışmak büyük risktir. Kaçak çalışırken yakalanıp sınır dışı edilenler uzun süre Amerikan vize türlerinin hiç birine başvuru yapamazlar. Yapsalar bile vize almaları mümkün değildir.

Au Pair Amerika Programına benzer başka Amerika’da çalışarak İngilizce öğrenme programları varmıdır ?

Work and Travel

Au Pair Amerika Programı gibi yasal olarak Amerika’da çalışarak İngilizce öğrenebileceğiniz daha doğrusu İngilizcenizi geliştirebileceğiniz bir başka program Work and Travel Programıdır. İngilizcenizi geliştirebileceğiniz diyoruz çünkü Au Pair Amerika Programına katılabilmek içinde Work and Travel Programına katılabilmek içinde belli bir düzeyin üzerinde İngilizce bilme şartı aranmaktadır. Bu seviye en az intermediate yada tercihen Upper intermediate seviyesidir. Bu seviyelerin altında programa katılmanız sıkıntı yaratacaktır. En büyük sıkıntı Amerikan Konsolosluğundaki vize memurunun vize görüşmesi sırasında soracağı İngilizce sorulara İngilizce vermeniz gereken cevaplardır. İngilizceniz yetersiz olursa bu soruları anlayamama ve cevap verememe gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Buda sizin vizeden red almanıza neden olacaktır.

Au Pair Amerika Programı ile Work And Travel Programı arasındaki farklar nelerdir ?
  • Work And Travel programına katılabilmeniz için Üniversite Öğrencisi olma zorunluluğu vardır. Not ortalaması 2 ve üzeri olmalıdır. Au Pair Amerika Programında böyle bir zorunluluk yoktur.
  • Work&Travel programı sadece yaz aylarında 2 -3 ay gibi kısa süreliğine katılabileceğiniz bir programdır. Au Pair Amerika Programı ile Amerika’da 2 yıla kadar kalabilirsiniz.
  • Work and Travel programında dil kursuna gidemezsiniz. Au Pair Amerika programında dil kursuna gidebilirsiniz.
  • Work and Travel Programında Amerika’ya gidiş dönüş uçak biletini adayın kendisi almak zorundadır. Au Pair Amerika Programında Amerika’ya gidiş dönüş uçak bileti Amerikalı aile tarafından karşılanır.
  • Work&Travel Programında bazı projelerde konaklama yerini aday kendi ayarlamak zorundadır. Ve ücretini kendi kazandığı paradan ödemek zorundadır. Au Pair Amerika programında konaklama Amerikalı aile tarafından sağlanır. Bunun için her hangi bir ücret ödenmez.
  • Work&Travel Programında bazı iş kollarında İngilizcenizi çok az kullandığınız için İngilizcenizi geliştirmeniz mümkün olmayacaktır. Cankurtaranlık mesela bu tür iş kollarına bir örnek olarak verilebilinir.

Bu makalemizde yazdığımız noktalardan yola çıkarsak. Amerika’da çalışarak İngilizce öğrenmenin en güvenli ve en ekonomik yolu Au Pair Amerika Programına katılmaktır.

1989’dan günümüze Timoti Au Pair güveni ve deneyimi ile sizde Au Pair Amerika Programına katılın. Amerika’da çalışarak İngilizcenizi geliştirin…

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

12 yorum

1 geri izleme / bildirim

  1. Amerika'da Çalışarak Dil Eğitimi - Amerika'da Çalışarak Dil Öğrenin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*