Au Pair Nedir ?

Au Pair Nedir
Au Pair Nedir

Au Pair Nedir : bu sorunun çok detaylı cevabını bu blog yazımızda bulacaksınız. Au Pair kısaca yabancı bir ülkede bir ailenin yanında kalarak o ailenin çocuklarına bakan ve hafif ev işlerinde aileye yardım etmek suretiyle çok ekonomik olarak dilini geliştiren kişiye verilen isimdir. Bu programı çok uzun yıllardır var olan bir programdır. Ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde ve dili dünya dilleri arasında önem arz eden ülkelerde yapılmaktadır. Bu ülkelerin en başında Amerika ; İngiltere , Almanya, Hollanda ve Belçika’yı sayabiliriz. Bu ülkelerde au pairlik yapmak için tüm dünyadan adaylar başvuruda bulunmaktadır. Bu programda tahmin edebileceğiniz gibi rekabet oldukça yüksektir. Bunun en büyük sebebi dil öğrenmek için çok ekonomik olan bu program sayılı ülkelerde yapılmaktadır. Ancak bu ülkelerde au pairlik yapmak isteyen birçok ülkeden binlerce au pair adayı bulunmasıdır. Bizler Timoti Au Pair olarak sizi bu rekabette avantajlı bir duruma getirmek için elimizden geleni yapmaktayız.

Au Pair Nedir ? Ne değildir ?

Au Pair nedir ne değildir çok önemli bir konudur. Çünkü bazı kesimler tarafından Au Pair programı ucuz işçilik olarak yorumlanabilir. Ve malesef bazı aileler bu programı suistimal edebilirler. Au Pairlik özünde bir kültür değişim ( cultural exchange ) programıdır. 18 – 26 yaş grubunda olan kişilerin katılabildiği bu programda au pairlerden kesinlikle ağır ev işleri istenemez. Program detaylarında belirlenmiş olan çalışma saatleri asla aşılamaz. Mesela Amerika Au Pair Programında Au Pairlerin çalışma saatleri haftada 45 saat olarak belirlenmiştir. Aileler hiç bir koşul altında bu saatin üzerine çıkamazlar. Ayrıca çalışma saatleri dahilinde olsa bile aileler au pairlerinden ağır ev işleri yapmasını talep edemezler. Ailelerin haftalık 45 saati geçen bir çalışma programı istemeleri durumunda bu durum aile değişikliği için yeter sebeptir.

Nedir bu ağır ev işleri ?

Temizlikçi tarafından yapılan işler olarak özetleyebiliriz. Örnek verecek olursak , kapı ve pencerelerin silinmesi , camların silinmesi , halıların silinmesi , yerlerin , parkelerin cilalanması , tüm tuvaletlerin temizlenmesi ( au pairin kendi yada çocuklar ile ortak kullandığı tuvaletin temizliği au paire aittir ) , perdelerin yıkanması , ütülenmesi ve asılması , garajın temizlenmesi , arabaların yıkanması , bahçe işleri , çim kesmek , bahçe sulamak , çitleri boyamak gibi… Yukarıda belirttiğimiz işler asla ve asla au pairlerden istenemez . Bu işlerin istenmesi halinde au pairler bunu şikayet konusu yapabilirler ve aile değişlikliği talep edebilirler.

Peki Au Pairlerin sorumlulukları nelerdir ?

Au Pairler öncelikle çocuklar ile ilgili olan tüm işlerden sorumludur. Ancak bakılacak çocukların yaşlarına göre bu görevler değişebilir. Mesela bebek bakacak bir aday bebeğin altının değiştirilmesinden , banyo yaptırılmasından, biberon ile beslenmesinden, yatırılıp uyutulmasından , puset ile parkta gezdirilmesinden sorumludur. Daha büyük yaş gruplarına bakan au pairleri ise çocukları okula götürüp getirmekten, sabahları kaldırıp okula hazırlamaktan, kahvaltılarını yapmalarını sağlamaktan , çocukların odalarını toplamaktan , oyun oynamaktan , derslerine yardımcı olmaktan sorumludurlar. Çocuklar ile ilgili görevlerin haricinde Au Pairler hafif ev işlerinde ailelere yardımcı olurlar.

Bu hafif ev işleri nedir ?

Bir gencin kendi ailesinde annesine yardım statüsünde yaptığı işlerdir. Örnek verecek olursak : Mutfağı derleyip toplamak , bulaşık makinesini doldurup boşaltmak , çocuklara hafif yemekler hazırlamak ( tost – sandviç – omlet gibi ) , çocukların dağıttıkları oyuncaklarını toplamak , çocukların yatak çarşaflarını değiştirmek , makineye atıp yıkamak , çocukların kıyafetlerini makinede yıkamak ve ütülemek.

Au Pair hakları nelerdir ?

Özelikle Amerika’da Au Pair hakları yasalar ile belirlenmiştir. Au Pair Amerika Vize başvuru esnasında konsolosluk girişinde size verdikleri broşürün 8 ci sayfasında bu haklarınız net olarak belirtilmiştir. Ayrıca Amerikan Dışişleri Bakanlığı sayfasında Au Pair programı ile ilgili tüm yasal düzenlemelerden bahsedilmektedir.

Timoti Au Pair olarak vizeye gitmeden Au Pair adaylarımıza bu broşürü vermekteyiz. Çünkü vize memurları bu haklarınızı bilip bilmediğinizi vize mülakatı esnasında sizlere sormaktadır. Au Pair Amerika vize görüşmesi hakkındaki detaylı bilgiyi blog sayfamızda bulabilirsiniz.

Au Pair programlarına katılmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yılların deneyimi Timoti Au Pair Acentesini aramadan karar vermeyin…

Amerika programı hakkında daha detaylı bilgi için Au Pair Amerika sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere programı hakkında daha detaylı bilgi için Au Pair İngiltere sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Almanya programı hakkında daha detaylı bilgi için Au Pair Almanya sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Au Pair Hollanda programı hakkında daha detaylı bilgi için Au Pair Hollanda sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Au Pair Belçika programı hakkında daha detaylı bilgi için Au Pair Belçika sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası