Amerika Au Pair

Amerika Au Pair
Amerika Au Pair

Son Güncelleme Tarihi :

Amerika Au Pair programına katılın hayatınız boyunca unutamayacağınız anılar ile dolu bir sene hatta 2 sene geçirin. İngilizcenizi geliştirin. Yeni yerler görün. Yeni insanlar ile tanışın. Yeni arkadaşlıklar kurun. Au Pair programı ile her sene tüm dünyadan gençler Amerika’da yaşama imkanı bulmaktadırlar. Au Pair Programı çok uzun yıllardır Amerika’da yapılan bir kültür değişim programıdır. Bu program sayesinde Amerikan kültürünün yanında başka ülkelerden tanışacağınız Au Pairler ile farklı farklı ülkelerin kültürlerini de tanıma fırsatınız olacaktır. Çocukları seviyorsanız , onlar ile zaman geçirmek hoşunuza gidiyorsa bu program tam size göre.

Amerika Au Pair Programına katılım şartları nelerdir ?

Tüm dünyada düzenlenen au pair programları gibi Au Pair Amerika programına da katılmak isteyen adayların bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunların en başında bekar olmak ve yaş sınırına takılmamak gelmektedir. Bu iki şart esnetilemez. Bu iki şart program şartı olduğu kadar aynı zamanda vize şartıdır. Bu iki şarta uymayan adaylar asla programa katılamazlar. Yaş sınırı 18 – 26 dır. Genelde alt sınır olan 18 yaş pek tercih edilmemektedir.Bunun en başlı sebebi Amerikalı ailelerin sürücü belgesine sahip ve araba sürmek konusunda deneyimli adayları tercih etmeleri. Üst sınır olan 26 yaş sınırı da genelde hesaplarken kafa karışıklığına neden olmaktadır. Kural net olarak şudur. 27 yaş dolup 28 den gün almamaktadır. Yani 28 den gün almayan bir aday 26 yaş 11 aylık olabilir. Ama hala 26 yaşında sayılır ve programa katılabilir. Örnek verecek olursak 1993 Nisan doğumlu bir aday 2020 Nisan ayına kadar programa başvurabilir. Ama bir noktaya dikkat edilmesi gerekir. Programa başvurmaktan kasıt au pair adayının Amerikalı ailesinin bulunup vizeye başvurmasıdır. Programa yaş sınırından önce başvurmuş olmak sizi yaş sınırı probleminden korumaz. Au Pair vizesine başvurduğunuz tarih önemlidir. Tüm işlemlerin 2-3 ay sürebildiğini unutmayınız. Başvurunuzu bu süreyi dikkate alarak yapmanızda fayda vardır.

Amerika Au Pair Programı için gerekli olan İngilizce seviyesi nedir ?

İngilizce Seviye Testi
İngilizce Seviye Testi

Bu programa katılım şartları arasında İngilizce seviyesi oldukça önemli bir rol oynar. Aranan seviye en az B1 Intermediate olmalıdır. Amerikalı aileler bazen vasıflarını çok beğendikleri adayların ( ana okulu öğretmeni – spor akademisi mezunu – konservatuar mezunu – yeni doğan hemşiresi – milli sporcu – dil ile ilgili her hangi bir öğretmenlik fakültesi mezunu vs vs ) İngilizcelerinin B1 Intermediate seviyesinin altında olmasını göz ardı edebilirler. Ama unutulmamalıdır ki Amerikan konsolosluğunda yapılacak olan Au Pair vize mülakatı İngilizce olacaktır. Vize memuru İngilizce seviyenizin B1 Intermediate seviyesinin altında olmasını vize red sebebi sayabilir. Gerekçe olarak düşük seviyeli bir Au Pair adayının tehlike anında ambulans , itfaiye , polis çağırmada zorlanabileceğini ve bununda sakıncalı bir durum doğurabileceğini gösterebilir. Amerikalı bir ailelenin bir au pair adayını kabul etmesi vize alınacağı garantisini vermez. Au Pair Amerika vizesi tamamen vize memurunun insiyatifine bağlıdır. Bu sebep ile adayların İngilizce seviyeleri oldukça önemlidir. İngilizce seviyenizi deneme testimizi yaparak belirleyebilirsiniz.

Ehliyet programa başvurda ne kadar önemli bir rol oynar ?

Yukarıda bahsettiğimiz yaş , bekar olma ve B1 Intermediate İngilizce seviye şartından sonra ehliyet ( sürücü belgesi ) şartı da oldukça önemlidir. Ama vize şartı olmadığı için bu durum aile ile au pair arasında çözümlenebilir. Yani ehliyeti olmayan adaylar Au Pair Amerika vizesi alamaz diye bir şart yoktur. Ama birçok Amerikalı acenta ehliyeti olmayan adayların başvurularını kabul etmemektedir. Buna gerekçe olarak hemen hemen bütün Amerikalı ailelerin ehliyetli aktif sürücü olan adayları tercih etmesini göstermektedirler. Doğruyu söylemek gerekirse özelikle kasabalarda araba olmadan ulaşım sağlamak çok zordur. Toplu taşıma büyük şehirler haricinde çok yaygın değildir. Arabaların ve benzinin ucuz olması araba kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Amerikalı aileler au pairleri için ayrı bir araba tahsis etmektedirler. Adayın iyi araba kullanabilen deneyimli bir sürücü olması oldukça önemlidir. Aileler çocuklarını yani en değerli varlıklarını ehliyetini yeni almış acemi bir sürücüye emanet etmek istemeyeceklerdir.

Türk ehliyetim Amerika’da geçerli mi ?

Evet Türk ehliyetiniz Amerika’da geçerlidir . Bazı durumlarda aile sizden Türk ehliyetinizi uluslararası ( international driving license ) ehliyete çevirmenizi isteyebilir. Bunun başlıca sebebi Amerikalı ailenin sigorta şirketinin ailenin aracını Türk ehliyetli bir au pairin kullanması halinde aracı sigortalamaması yada yüksek sür prim uygulaması gelmektedir. Türk ehliyetiniz ile Amerika’da maksimum 6 ay araba kullanabilirsiniz. Au Pairler altı ay sonra Amerikan ehliyeti almak zorundadırlar. Bu konuda Amerikalı aileler ve yerel temsilcilerimiz au pairlerimize yardımcı olmaktadırlar.

Eğitim Seviyesi en az ne olmalıdır ?

Amerika Au Pair programına katılmak için alt sınır her ne kadar lise mezunu ise de birçok Amerikalı acenta lise mezunu adayları kabul etmemektedirler. Buna gerekçe olarak da Amerikalı ailelerin üniversite mezunu adayları tercih ettiklerini öne sürmektedirler. Rakipleriniz sadece Türkiye’den olmadığını düşünürsek tüm dünyadaki adaylar ile yarışmak zorundasınız. Bu sebep ile üniversite mezunu olmanız oldukça önemlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz şartların haricinde sigara içmemek , hayvanları sevmek , Amerika’da Au Pairlik yapmanıza engel bir sağlık probleminizin olmaması , temiz bir sabıka kaydınızın olması ve Amerika’da min 12 ay kalabilmeniz de Amerika Au Pair şartları arasında yer almaktadır. Bu bahsettiğimiz şartların hepsini sağladığınızı düşünüyorsanız hiç durmayın hemen Au Pair başvuru formumuzu doldurarak ilk adımınızı atın.

Türkiye’nin 1989 ‘den günümüze hizmet veren en eski Au Pair acentasının güveni ile Amerika’da unutulmaz bir yıl geçirin.

Amerika Au Pair
Timoti Au Pair Yılların Deneyimi ve Güveni

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*