Kimler Au Pair Olabilir ?

Kimler Au Pair Olabilir ?
Kimler Au Pair Olabilir ?

Kimler Au Pair olabilir ? Bu sorunun cevabı keşke çocukları seven herkes Au Pair olabilir olsaydı. Ama malesef Au Pair Programı oldukça katı sınırlamaları olan bir programdır . Yaş sınırlamasından , İngilizce seviyesine , medeni durumdan , araba kullanmaya kadar birçok şartın yerine gelmesi gerekmektedir. İşte bu blog yazımızda tüm bu detaylara değinmeye çalışacağız. Tabii her ülkedeki Au Pairlik için farklı şartlar aranmaktadır. Bu blogda yazacaklarımız Au Pair Amerika programı için aranan şartlardır.

Kimler Au Pair Olabilir ?

Au Pair Amerika programı diğer Avrupa ülkelerdeki au pairlik programlarına göre katı şartlara sahiptir. Örneğin yaş sınırı 18 – 26 arasındadır. Buda akla 28 yaşındaki biri neden au pair olamasın sorusunu getirmektedir. Belki 18 yaşındaki adaya göre 28 yaşındaki bir aday daha iyi bir Au Pair olabilir. Ama işte maalesef bu şart Amerikan hükümeti tarafından belirlenmiştir. Kesinlikle esneklik gösterilmesi mümkün olmayan bir şarttır. Tüm diğer şartları sağlamış ve bir Amerikalı aile tarafından kabul edilmiş 28 yaşındaki bir aday programa başvurabilir mi ? Hayır başvuramaz. Çünkü işin sonunda Amerika Au Pair vizesine başvurmak zorundadır. Ve vize memurunun ilk baktığı detay adayın yaşıdır. 28 yaşındaki bir adayı direkt başka hiç bir incelemeye gerek duymadan vizeden red edecektir.

Aynı şekilde medeni durumda çok katı şartlardan biridir. Evli olan adaylarda aynı yaş sınırında olduğu gibi diğer tüm başvuru şartlarını yerine getirseler dahi Au Pair Amerika programına başvurmazlar. Boşanan adaylar çocuk sahibi olmamak kaydı ile programa başvurabilirler. Bu iki katı kuralın dışında daha pek çok şart bulunmaktadır. Ama bu şartlar vize memurları tarafından red sebebi sayılacak şartlar değildirler.

Nedir bu diğer şartlar ?

İngilizce seviyesi de esasında önemli şartlar arasındadır. Ama resmi bir sınav istenmediği için göreceli bir şarttır. Vize memuru diğer tüm şartlar sağlanıyorsa ve Amerikalı bir aile adayı kabul etmişse İngilizce konusunda biraz daha esnek davranabilir. Ama bu çok kötü bir İngilizce seviyesine sahip adayın programa kabul edilebileceği anlamı taşımamalıdır. Aranan ortalama İngilizce seviyesi B1 Intermediate seviyesidir. İngilizcenizin B1 ve üstü olması aile bulunmasını kolaylaştıran bir faktördür. Au Pair Amerika programı için gerekli İngilizce seviyesi hakkında detaylı bilgiyi blog yazılarımız arasında bulabilirsiniz. İngilizcenizi de test etmek isterseniz web sayfamızdaki İngilizce testimizi yapabilirsiniz.

Ehliyet ( sürücü belgesi ) ne kadar önemlidir ?

Au Pair Amerika vize açısından adayın ehliyetinin ( sürücü belgesinin ) olup olmamasının hiç bir önemi yoktur. Vize memuru adayın ehliyeti olup olmadığı ile ilgilenmeyecektir. Ama Amerika’daki acentelerin hiçbiri ehliyeti olmayan adayları programa kabul etmemektedirler. Bunun sebebi Amerika’da Au Pair arayan ailelerin ehliyetli au pair adayları aramalarıdır. Ehliyeti olmayan au pairler küçük kasabalarda ulaşım konusunda büyük sıkıntı çekebilmektedirler. Ayrıca bir çok Amerikalı aile okul çağı çocuklarının okula araba ile götürülüp getirilmesini istemektedirler. Au Pair adayı bir şekilde kendisini ehliyetsiz olarak kabul edecek Amerikalı bir aile bulursa ve bu aile Amerikan hükümetinin lisans verdiği 16 Au Pair Amerika acentasından birinin üzerinden geçerek Au Pair adayını almayı kabul ederse , o zaman ehliyetsiz olan Au Pair adayının programa kabul edilmesi mümkündür. Ama aday ile aile arasında bir sorun çıkması halinde rematch olarak bilinen aile değişikliği yapılamaz. Çünkü yeniden ehliyetsiz au pair isteyen bir aile bulunması çok zordur.

Diğer Önemli Şartlar nelerdir ?

Bu yukarıda belirttiğimiz şartların dışında Au Pair adaylarının her hangi bir sağlık sorununun ,kronik hastalığının olmaması gerekir. Ayrıca adayın sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir. Sigara içen adaylara aile bulunması imkansız gibi bir şeydir. Bebek bakacak adaylar minimum 200 saat 0 – 2 yaş grubu bebek bakımı deneyimine sahip olmalıdırlar. Bunu bir referans ile kanıtlamaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki Amerika’da Au Pair arayan ailelerin büyük bir çoğunluğunda 0 – 2 yaş grubu bebek vardır. 0 – 2 yaş grubu bebek bakım deneyimi olmayan yada bu yaş grubu bebeği olan aileleri tercih etmeyen au pair adaylarının aile bulma şansları oldukça azalmaktadır. En az lise mezunu aday programa kabul ediliyor olsa da Üniversite mezunu olmak büyük bir tercih sebebidir. Hayvanlar ile ilgili korku yada alerji gibi her hangi bir problemi olmamak Au Pair adaylarının aile bulmasını oldukça kolaylaştırıcı bir detaydır.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız , çocukları da çok seviyor ve Amerika’da unutulmaz bir yıl geçirmek , ömür boyu sürecek dostlukların temelini atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. 1989 ‘dan günümüze Türkiye’nin en eski Au Pair acentesi güvencesi ile Au Pair Amerika Programına katılın.

Kimler Au Pair Olabilir
1989 ‘da Bugüne Timoti Au Pair

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*