İngiltere’de Au Pairlik bitti

ingilterede Au Pairlik bitti mi ?
İngilterede Au Pairlik neden bitti ?

ingiltere’de Au Pairlik bitti mi ? Sorusuna cevabımız maalesef Türk vatandaşları için bitti. Ama Eğer Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülkeden vatandaşlığınız var ise ( yani çifte vatandaşlığınız bulunuyorsa ) o zaman İngiltere’de Au Pair olmak için hala bir şansınız var demektir. Çünkü Avrupa Birliği vatandaşları vizesiz İngiltere’ye gidebilmektedirler. Çalışma izni almak gibi bir zorunlulukları olmadığı için halen İngiltere’de Au Pairlik yapabilmektedirler. Ama İngiltere’nin halende devam etmekte olan BREXIT ( İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması ) süreci sonrasında ne olacağını maalesef kimse bilmiyor. Yani Brexit gerçekleşir ve İngiltere Avrupa Birliğinden çıkarsa AB üyesi bir ülke vatandaşı olsanız dahi İngiltere’de Au Pairlik yapamayabilirsiniz. Brexit sonrası vizelerde yapılacak yeni bir düzenleme ile Türkiye yeniden programa dahil edilebilir. Bu konudaki gelişmeler için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Olumlu bir gelişme olur olmaz tüm sosyal medya hesaplarımızdan bu gelişmeyi siz au pair adaylarına duyuracağız.

Neden İngiltere’de Au Pairlik bitti ?

Esasında bu sorunun cevabı hala tam netlik kazanmadı. 2008 yılında İngiltere hükümeti göçmen yasalarında ve vizelerde değişikliğe gitti. Uzun yıllardır var olan Au Pair program vizesini kaldırdı. Yerine Tier 5 Youth Mobility vizesi diye bir vize getirdi. Au Pair programını da bu vizenin bir alt kategorisi olarak ilan etti. Önceleri Au Pair vizesi yerine artık Youth Mobility vizesi alacağımızı düşünsekte kötü haberi öğrenmemiz pek de uzun sürmedi. Youth Mobility vizesine başvurabilecek ülkeler listesinde maalesef Türkiye yer almamaktadır.. Esas muamma burada başladı. Neden senelerdir Au Pair vizesine başvurabilen Türk vatandaşları Youth Mobility vizesine başvuramıyordu ? Bu sorunun cevabı malesef hala net değildir.

İngiltere’de Au Pairlik yapmanın bir yolu var mı ?

Yasal olarak İngiltere’de Au Pairlik yapmak istiyorsanız ,Tier 4 çalışma izni içeren akademik vize almalısınız. Genelde yüksek lisans yapanların aldığı bu vizeyi alırsanız haftalık 20 saat yasal çalışma izniniz olur. Haftada 20 saat çocuk bakımı isteyen bir aile bulursanız yasal olarak bu ailenin yanında çalışabilirsiniz.

Haftada sadece 20 saat çocuk bakımı isteyen bir aile bulmak mümkün müdür ? Kolay olmamak ile birlikte mümkündür. Eski Doğu bloku ülkelerinin Avrupa Birliğine girmesini takiben bu ülkeden olan adaylar Au pairlik yerine çalışma izinleri olduğu için başka işlerde çalışmayı tercih ettiklerinden dolayı Au Pair programına katılmamaktadırlar. Türkiye’nin de programdan çıkarılması sonucu Au Pair başvurularında büyük bir düşüş olmuştur. Buda İngiliz ailelerin Au Pair bulmakta çok zorlanmalarına sebep olmaktadır. Kısacası arz talep dengesi bozulmuştur. Bu sebep ile 20 saat çalışacağınız bir aile bulma imkanınız vardır.

Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülke vatandaşlığınız var ise ve İngiltere’de Au Pairlik yapmayı düşünüyorsanız detaylı bilgi için bizleri iletişim sayfamızdaki telefonlarımızdan arayabilirsiniz. Ayrıca Au Pair İngiltere Web sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Türkiyenin 1989’dan beri hizmet veren Türkiye’nin en eski Au Pair Acentasına danışmadan karar vermeyin. Yılların Deneyimi ve Güveni Timoti Au Pair.

Not: İngiltere 31.12.2020 tarihinde Avrupa Birliğinden çıkmıştır. Au Pair vizesi ile ilgili olumlu gelişmeler olmuştur. Au Pair İngiltere vizesi ile ilgili gelişmeleri @timotiaupair instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*