Au Pair

Au Pair

Au Pair 18 ile 30 yaşları arasında, hiç çocuğu olmayan ve yabancı bir aile ile  birlikte yaşamak için belirli bir süre yabancı bir ülkede ikamet edebilecek , bekar genç yetişkinlere ( özelikle kadınlara ) verilen bir isimdir. Programa katılım şartları ülkeden ülkeye değişmekle birlikte ana temel şartlar aynıdır. Programına katılacağınız ülkeye göre yaş sınırı değişiklik göstermektedir. Sitemizde Au Pair Amerika programına katılım şartlarını  detaylıca bulabilirsiniz.  Au Pair tüm konaklama boyunca ailenin tam üyesi olarak kabul edilir. Ailenin katıldığı ( yaş günü , barbeque partisi gibi ) bir çok etkinliğe de aile ile birlikte katılır. Adaylar  aileye çocuk bakımı konusunda ve bazı hafif ev işlerinde yardımcı olurlar. Buna karşılık ev sahibi aile au paire ücretsiz yeme içme ve konaklama olanaklarının yanı sıra  ülkeden ülkeye farklılık gösteren bir cep harçlığı vermektedir. Aynı zamanda aileler programa katılan kişilerin dillerini geliştirmeleri için kursa gitmelerini sağlamaktadırlar. Bu kurslar kimi zaman ücretsiz , kimi zamanda Au Pairlerin aldıkları cep harçlıkları ile karşılayabilecekleri düzeydedir.   

Au Pair Cep harçlıkları neye göre değişir ?

Mesela Amerika’da bu cep harçlığı 195,75 dolar olarak Amerikan hükümeti tarafından sabitlenmiştir. Çünkü Amerika’da çalışma saati haftalık 45 saat ile sabittir. Bu sebep ile adayın alacağı cep harçlığı aileden aileye değişmez. Ama İngiltere ve bazı diğer ülkelerde bu cep harçlığı aileden aileye değişkenlik gösterebilir. Bunun sebebi de aileden aileye çocuk bakımı ve ev işleri saatlerinin değişiklik göstermesidir. Takdir edersiniz ki çok çocuklu ve bebekli bir aile ile tek çocuklu bir ailedeki iş miktarı ve çalışma saatleri aynı olmayacaktır.  Hollanda ve Almanya’daki Au Pair Programında da Amerika’daki Au Pair programına benzer sabit bir cep harçlığı vardır. Hollanda’daki program ile ilgili detayları Au Pair Hollanda sitemizde, Almanya’daki program ile ilgili detayları ise Au Pair Almanya sitemizde bulabilirsiniz.

Bu Program adaylara dil becerilerini geliştirme fırsatı veren kültürel bir değişimdir programıdır. Bu nedenle, kendi ülkenizdeki  çocuk bakımı bu program kapsamında değerlendirilmez. Adaylar  gittiği ülkede bir dil kursuna da katılmalıdır . Ancak önceden bazı temel dil becerilerine sahip olmayan adaylar programa katılamazlar. Adayda aranan dil  seviyesi ülkeden ülkeye ve aileden aileye değişmektedir. Mesela Amerika’daki programda adaylarda aranan en alt dil seviyesi Intermediate ve üzeridir. İngiltere’de ise elementary seviyesi bile kabul edilebilmektedir.  Adayların gideceği dil kursu için kimin ödeme yapacağı ülkeden ülkeye yada aileden aileye değişmektedir. İngilizce dil seviyenizi sitemizdeki dil testini yaparak belirleyebilirsiniz. Au Pair ne bakıcıdır ne de bakıcı değildir. Au Pair ailenin bir ferdi , ailenin büyük ablası yada abisi rolündedirler. Adaylardan asla cam sil , kapı sil gibi temizlikçilerin yapacağı katagorideki ağır ev işlerini yapması beklenemez. Bu tür işleri isteyen aileler hemen programdan ihraç edilirler ve bir daha programa kabul edilmezler.

Bu Program ne kadar güvenilir bir programdır ? 

Bu Program tüm dünya tarafından kabul görmüş ve senelerdir yapıldıkları ülkelerde başarı ile devam etmekte olan bir kültür değişim programıdır.

Kültür değişim programı bilinen bu program oldukça detaylı bir programdır. İyi ve konusunda deneyimli bir acenta seçimi sayesinde programa sorunsuz bir şekilde başvurma , kabul edilme , vize alma ve programı tamamlamak mümkün olabilir. Aksi taktirde program daha başlamadan büyük hayal kırıklıkları ile sona erebilir. Hele hele internet üzerinden hiç bir kontrol mekanizması olmadan bulunan aileler ile risk çok büyüktür. Bu tür sitelerden ilan veren ailelerden dolandırıcı olanlar bile çıkabilmektedir.  Bu konu ile ilgili geniş detayı bloglarımızda bulabilirsiniz. 

Özelikle Amerika’daki program Amerikan hükümetinin yetki verdiği sadece 16 şirket tarafından yürütülmektedir. Bu 16 Acenta sürekli Amerikan hükümeti tarafından denetlenmektedirler.  Acenta olabilmek için gereken lisansı almak oldukça zordur. Ve alması zor olan bu lisansı kaybetmemek adına acentalar çok dikkatli olmak zorundadırlar.  Yapacakları bir hata yüzünden lisanslarını kaybetmeleri söz konusu olabilir. 

Au Pair Programı ülkemizde ilk ne zaman uygulanmaya başladı ? 

Bu program ilk olarak 1980 li yıllarda başladı . Timoti Au Pair olarak  1989 yıllında bu programa ilk katılımcılarımız gönderdik. 1989 dan günümüze kesintisiz olarak göndermeye devam ediyoruz. Malesef 2008 yılında İngiltere Türkiye’ye bu program için kapılarını kapadı ve Türkiye’den Au Pair alımını durdurdu. Bu üzücü olay bu programa katılarak ekonomik olarak İngilizcelerini çok iyi seviyelere çıkarmak isteyen birçok genci etkiledi.Bu gençler bu yüzden artık İngiltere yerine rotayı Amerika’daki Au Pair programına çevirdiler. Unutmadan hatırlatalım ki Bulgar vatandaşı yada herhangi bir Avrupa Birliği vatandaşı olan adaylar halen İngiltere’de bu programa başvurabilmektedirler. 

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*