Au Pair İngiltere

Au Pair İngiltere

Au Pair İngiltere programına malesef 2008 den beri Türk vatandaşları katılamamaktadır. Çok uzun yıllar Au Pair İngiltere programının bir parçası olan Türkiye malesef İngiliz hükümetinin yaptığı bir vize değişikliği nedeniyle 2008 yılının Kasım ayında program dışı kalmıştır. 2008 yılına kadar var olan Au Pair vizesi malesef artık mevcut değildir. Au Pair vizesi yerine Tier 5 kategorisi altında Youth Mobility Visa diye yeni bir vize türü konmuştur. Ama malesef sebebi pek de anlaşılmamak ile birlikte Türkiye Youth Mobility vizesine başvuran ülkeler arasında yer almamaktadır. Youth Mobility Vizesine başvuran ülkelerin listesi her yıl İngiliz hükümeti tarafından yenilenmektedir. Kim bilir belki bir gün Türkiye de bu listeye girmek suretiyle yeniden Türk Au Pair adayları bu programdan yararlanma fırsatını yakalayabilirler. Bu konu hakkında pozitif bir gelişme olursa sitemizden ve sosyal medyadan İngiltere’de bu programa katılmaya düşünen adaylara duyuracağımızdan emin olabilirsiniz.

Au Pair İngiltere Programına kimler katılabilir ?

Au Pair İngiltere programına günümüzde sadece Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşlığı olan ( Türk – Bulgar gibi ) 18 – 27 yaş grubundaki bekar adaylar katılabilirler. Bu iki ana şartın haricinde tabii belli düzeyde İngilizce bilmek , her hangi bir sağlık problemi olmamak , sabıka kaydının temiz olması gibi şartlarda aranmaktadır. Eğer bir Avrupa Birliği vatandaşlığınız varsa herhangi bir vize başvurusu yapmadan İngiltere’ye gidip rahatlıkla Au pairlik yapabilirsiniz. Ancak yakında İngiltere Brexit ( Avrupa Birliğinden çıkış ) yaparsa bu durum değişebilir. Bu konuyu takip edip ilerde siz Au Pair adaylarına bilgi vereceğiz.

Au Pair İngiltere Programına Erkek Aday katılabilir mi ?

Evet Au Pair İngiltere programına erkek adaylar katılabilir. 2008 öncesinde Timoti Au Pair olarak İngiltere’ye birçok erkek aday gönderiyorduk. Ama malesef 2008 den sonra Au Pair vizesinin kalkması sonucunda Türk vatandaşları için bu olasılık kalmamıştır. Yukarıda belirtiğimiz gibi eğer herhangi bir Avrupa Birliği vatandaşlığı olan bir erkek adaysanız programa başvurabilirsiniz. Normalde Erkek adaylar çok tercih edilmezdi . Bunun sebebi kız çocukları olan yada bebekleri olan aileler erkek bir adayın kendileri için pek uygun olmadığını düşünürlerdi. Günümüzde de bu durumun pek değiştiği söylenemez. Ancak Türkiye’den giden Au Pair sayısı çok çok azaldığı için erkek adayların şansı biraz daha artmıştır.

Au Pair İngiltere ile Au Pair Amerika programları arasındaki farklar nelerdir ?

Bu iki program arasında oldukça büyük farklar vardır. Bu farkların en başında program süreleri gelmektedir. Au Pair Amerika programı minimum 12 aydır. İngiltere’de ise Au Pair adayları 6 ay kalabilirler hatta yaz aylarında kısa dönem olarak 3 ay bile kalabilirler. Au Pair Amerika programında sürücü belgesi şarttır , İngiltere için ise sürücü belgesi şart değildir. İngilizce seviyesi Amerika’da en az Intermediate tercihen Upper Intermediate seviyesidir. İngiltere’de ise aileden aileye değişmek ile birlikte elementary seviyesinde olan adaylar bile programa kabul edilebilmektedirler. Amerika’da 6 kredi ders alma zorunluluğu vardır. İngiltere’de böyle bir zorunluluk yoktur. İngiltere’de yaş sınırı Bulgar vatandaşları ( yada Avrupa Birliği vatandaşları ) için vize alma zorunlulukları olmadığı için artık kalkmıştır. Amerika programında başvuru yaş aralığı 18 – 26 olarak sınırlandırılmıştır. Au Pair Amerika yaş sınırı detaylarını daha önce yazdığımız makalemizde bulabilirsiniz.

Au Pair İngiltere Programına Türk vatandaşları neden başvuramıyorlar ?

Makalemizin başında da belirtiğimiz gibi İngiliz dış işleri bakanlığı ( Home Office ) 2008 yılının Kasım ayında göçmen yasalarını yeniden düzenledi . Tüm vize katagorilerinde değişikliğe gitti. Uzun yıllardır var olan Au Pair vizesini kaldırarak yerine Tier 5 vizesinin bir alt katagorisi olan Youth Mobility Vizesini koydu. Bu vize türüne başvurabilmek için 18 -30 yaşında olmak ve İngiltere hükümetinin belirlediği ülkelerden birinin vatandaşı olmak gerekmektedir. Bu ülkeler Avustralya , Kanada , Japonya , Monako , Yeni Zelanda , Hong Kong , Güney Kore ve Tayvandır. Türkiye’nin neden bu listede olmadığı ise bir soru işaretidir malesef. Türkiye’nin bu ülkeler arasında yer alması durumunda Türk vatandaşlarına yeniden Au Pair İngiltere programına katılabilmenin yolu açılabilecektir. Böyle bir durum olması halinde sitemizde ve tüm sosyal medya hesaplarımızdan siz au pair adaylarına hemen duyurulacaktır. Instagram hesabımızı takip ederek İngiltere’deki Au Pair programı ile ilgili tüm son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz.

Au Pair hakkında 54 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası

16 yorum

    • Merhaba Zeynep Hanım ; İngiltere’de au pairlik yapabilmeniz için au pair ingiltere blog yazımızda da bahsettiğimizgibi Avrupa birliği vatandaşlığına sahip olmanız gerekmektedir. Genelde Bulgar vatandaşlığına sahip olan adaylar başvurabilmektedirler. Böyle bir vatandaşlığını zvar ise kısa sürede size aile bulabiliriz. Au Pair İngiltere başvuru ücretimiz 500 Poundtur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*