Au Pair Günlük Yaşantısı

Au Pair Günlük yaşantısı

Au Pair günlük yaşantısı üzerine yazacağımız bu makalemizde sizlere Amerika’da au pairlik yapan bir kişinin 24 saatini nasıl geçirdiğini anlatmaya çalışacağız. Öncelikle Au pairler ailenin bir ferdi , ailenin büyük ablası olarak hareket etmelidirler. Kendilerini evin bir çalışanı olarak görmemelidirler. Çünkü bunu başarabilen au pairler programı sorunsuz olarak tamamlayabilmektedirler.

Au Pair günlük yaşantısı sabah oldukça erken saatte kalkmak ile başlar. Aileden aileye değişmek ile birlikte özelikle okul yada kreş çağı çocuk var ise ailede Au pairler erkenden kalkarak çocukları kaldırırlar. Daha sonra çocukların okul üniformalarını giydirip kahvaltılarını yaptırırlar. Kahvaltılar tabii bizim alıştığımı Türk kahvaltıları gibi komplike değildir. Bir omlet , yada bir tost yada sütle birlikte mısır gevreği tarzında oldukça basit kahvaltılıklardır. Tipik bir Amerikan kahvaltısı hakkında bilgi edinmek için linki tıklayabilirsiniz. Kahvaltısını yapan çocukların okula yada kreşe götürülmeleri yürüyerek yada araba ile au pair adayının günlük rutin işlerindendir. Ama bazı ailelerde çocuklar okul servisi ile okula gitmektedirler. Çocukların okula yada kreşe gitmelerinden sonra au pair adayı eve dönerek basit ev işi tabir ettiğimiz görevlerini yerine getirmelidir.

Au Pair günlük yaşantısı içindeki basit ev işleri nelerdir ?

Öncelikle Au Pair çocukların okula gitmesini takiben eve geri gelerek mutfakta yapılan kahvaltıyı toplayarak mutfağı derli toplu hale getirir. Bu işleri kirlileri bulaşık makinasına yerleştirmek , makinayı çalıştırmak ve biten makinedekileri boşaltmak , kahvaltılıkları kaldırmak olarak sıralayabiliriz. Daha sonra çocukların odasına çıkarak çocukların yataklarını toplamak , kıyafetlerini düzenlemek varsa kirli kıyafetleri ve yatak nevresimlerini makinaya atmak , yıkamak , asmak ve ütülemek. Çocukları ayrı bir oyun odaları varsa bu odayı derleyip toplamak . Çocuklar ile ilgili işlerin bitmesini takiben aday kendi odasını toplar . Au pair kendi odasının ve banyosunun temizliğini yapar. Banyo çocuklar ile ortaksa yada çocukların özel banyosu varsa Au Pair bu banyoları da temizler.

Çocuklar okuldan yada kreşten gelene kadar au pair kendine özel zaman ayırabilir. Çocukların okuldan yada kreşten eve dönmelerine takiben au pair adayının sorumlulukları başlar. Çocuklar ya servis ile dönerler yada au pair araba ile yada yürüyerek çocukları alır. Çocukların eve dönüş saatine göre au pairden çocuklara atıştırmalık bir şeyler hazırlanması istenebilir. Akşam üstü geç saatte dönüyorlarsa akşam yemeğine yakın olacağı için atıştırmalık hazırlamaya gerek kalmayabilir. Çocukların okul üniformalarını çıkarmaları , ellerini yüzlerini yıkamaları ve varsa derslerinin yaptırılması yine au pairin günlük işleri arasındadır. Daha sonra akşam yemeğinin hazırlanması , çocukların yedirilmesi ve yatmadan önce temizliklerinin yapılmasını takiben yatırılmaları ile çocuklarla olan günlük görevler son bulur. Ayrıca akşam sofra toplanması ve mutfağın toplanması aile evde ise beraber yenmişse ortak olarak yapılır. Aileler bazı akşamları dışarı çıkaktadırlar. Böyle durumlarda au pair akşam baby sit kalmak zorundadır. Ana prensip haftada 45 saat yani günde 9 – 10 saat kuralını uyulmasıdır.

Bebekli ailelerdeki au pairlerin günlük yaşantısı nasıldır ?

Unutulmamalıdır ki Au Pair Amerika programına katılan ailelerin büyük bir çoğunluğunda hatta nerdeyse tümünde 0 – 2 yaş bebek olmaktadır. Bu sebeptendir ki 0 – 2 yaş bebek deneyimi olmayan adayların aile bulma şansı oldukça azdır. Bebekli bir ailede au parilik yapıyorsanız günlük rutin işlerinizin büyük bir çoğunluğunu bebek ile ilgilenmek oluşturmaktadır.

Bebek ile ilgili yapılacak işler nelerdir ?

  • Bebeğin yatırılması , uyutulması
  • Bebeğin mamasının hazırlanması
  • Bebeğin yedirilmesi
  • Bebeğin altının değiştirilmesi
  • Bebeğin banyo yaptırılması ( genelde anne gözetiminde )
  • Bebeğin pusette gezdirilmesi
  • Bebek ile oyunlar oynanması
  • Bebeğin odasının ve oyuncaklarının toplanması
  • Bebeğin kıyafetlerinin yıkanması ve ütülenmesi

Yine Amerikalı aile akşam dışarı çıkacaksa Au Pairlerinden akşam babysit kalmasını ister. Ayrıca hayvanları olan ailelerde hayvan ile ilgili konularda da au pairlerinden yardım isteyebilirler . Köpeğin yürüyüşe çıkartılması gibi. Aşkam saatlerinde eğer aile babysit istememiş ise Au pair kendine ait olan bu zamanı dilediği gibi geçirebilir. Hafta içi akşamlarda au pairin gece çok geç gelmesini yada dışarda geceyi geçirmesini aile ek hoş karşılamaz. Çünkü ertesi sabah rutin işler erkenden başlayacaktır. Her ailenin belli başlı kuralları vardır. Ve Au pairlerinden bu kurallara uymasını isterler. Bu sebep ile aileyi kabul etmeden önce karşılıklı görüşmeler esnasında aileyi iyi tanımalısınız. Kendinize uygun bir aile olup olmadığını iyi analiz etmeniz gerekir. Aksi taktirde programa başladığınızda mutsuzluklar ve hayal kırıklıkları yaşarsınız.

Au Pair Amerika programını toz pembe gibi gösteren acentelerden uzak durmakta fayda vardır. Çünkü Au Pair Amerika sorumluluk gerektiren bir programdır. Sadece çocukları çok seviyorum bu sebep ile bu program bana çok uygun demek doğru olmaz.

Au Pair Amerika Programına katılmadan önce programı çok iyi araştırmalısınız. Timoti Au Pair olarak size her türlü bilgiyi şeffaf ve detaylıca vereceğimizden emin olabilirsiniz. Aklınıza tüm takılan soruları lütfen bizlere sormaktan çekinmeyiniz. Ayrıca Amerika’daki yerel temsilcilerimizle ve Amerika’daki Au Pairlerimizle sizleri görüştürebildiğimizi unutmayın. Bizle gidin yada gitmeyin Amerika’daki yerel temsilci ile görüşmeden asla programa kayıt olmayın. Çünkü Türk acentenizden çok Amerika’da sizle ilgilenecek kişi lokal temsilciniz olacaktır.

Au Pair hakkında 53 makale
Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere Programlarını 1989 dan günümüze kesintisiz hizmet veren Türkiye'nin en eski Au Pair Acentası